  • TARS156M015
TARS156M015
advertisement
Manufacturer No:
TARS156M015
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TARS156M015
Package:
Axial
Datasheet:
TARS156M015
Description:
15μF ±20% 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED 0.0015mA Tape & Reel (TR) Axial
Step5Bar-code shipping tag
TARS156M015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    TAR
  • Size / Dimension
    0.169Diax0.339L 4.30mmx8.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    TR, 15.75 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0015mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Diameter
    4.3mm
  • Length
    8.6mm