  • TAP335M020SCS
TAP335M020SCS
advertisement
Manufacturer No:
TAP335M020SCS
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TAP335M020SCS
Package:
Datasheet:
Description:
3.3μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 5.5Ohm 2-Termination POLARIZED 500nA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAP335M020SCS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Dielectric
    Tantalum
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    1818
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    9mm
  • Length
    7.5mm