  • TAP106K025HSB
TAP106K025HSB
advertisement
Manufacturer No:
TAP106K025HSB
HK JDW NO:
66-TAP106K025HSB
Datasheet:
Description:
10μF ±10% 2.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 2μA Bulk Radial
Quantity:
In Stock : 676
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TAP106K025HSB
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.217Dia 5.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2μA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    5.5mm