  • TAJS685K016RNJ
TAJS685K016RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJS685K016RNJ
HK JDW NO:
66-TAJS685K016RNJ
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJS685K016RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 2.4Ohm as their resistance.Currently, this capacitor is leakage current 1.1μA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 8 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
TAJS685K016RNJ Features
a leakage current of 1.1μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAJS685K016RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJS685K016RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Consumer
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
TAJS685K016RNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.4Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    1.1μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    S
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm