  • TAJD157K010RNJ
TAJD157K010RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJD157K010RNJ
HK JDW NO:
66-TAJD157K010RNJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TAJD157K010RNJ Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 900mOhm as their resistance.There is a leakage current of 15μA in this capacitor.This capacitor has a dissipation factor of 8 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.08.
TAJD157K010RNJ Features
a leakage current of 15μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TAJD157K010RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJD157K010RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Industrial
  • General purpose
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TAJD157K010RNJ
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reference Standard
    CECC30801-005
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    15μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm