  • TAJC476K016TNJ
TAJC476K016TNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC476K016TNJ
HK JDW NO:
66-TAJC476K016TNJ
Package:
Datasheet:
TAJC476K016TNJ
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel (TR) 6032-28
Quantity:
In Stock : 1330
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TAJC476K016TNJ
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    2412
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Length
    6mm