  • TAJB475M016UNJ
TAJB475M016UNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB475M016UNJ
HK JDW NO:
66-TAJB475M016UNJ
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0008mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TAJB475M016UNJ
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    140mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    3500 mΩ
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm