  • TACK154M010PTA
TACK154M010PTA
advertisement
Manufacturer No:
TACK154M010PTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACK154M010PTA
Package:
Datasheet:
Description:
150nF 20% 125°C-Max -55°C-Min 40Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TACK154M010PTA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    652.039032μg
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    700μm
  • Length
    1mm