  • TACK105K010QTA
TACK105K010QTA
advertisement
Manufacturer No:
TACK105K010QTA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TACK105K010QTA
Description:
1μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 15Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 500nA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TACK105K010QTA
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 4.25 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15Ohm
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    700μm
  • Length
    1mm