  • TA305PA4R70JE
TA305PA4R70JE
advertisement
Manufacturer No:
TA305PA4R70JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TA305PA4R70JE
Package:
Radial
Datasheet:
TA305PA4R70JE
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Thick Film,
Step5Bar-code shipping tag
TA305PA4R70JE
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~180°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Power Chip® TA
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.100W 12.70mmx2.54mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Working Voltage
    500V
  • Size Code
    5010
  • Height
    25.908mm
  • Height Seated (Max)
    1.020 25.91mm