  • T598D157M016ATE0657280
T598D157M016ATE0657280
advertisement
Manufacturer No:
T598D157M016ATE0657280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T598D157M016ATE0657280
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T598D157M016ATE0657280 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 65mOhm @ 100kHz for high efficiency.With a capacitance of 150μF, it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 16V.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T598D157M016ATE0657280 Features
a 65mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T598D157M016ATE0657280 Applications
There are a lot of KEMET T598D157M016ATE0657280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T598D157M016ATE0657280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T598
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm