  • T55T226M6R3C0070
T55T226M6R3C0070
advertisement
Manufacturer No:
T55T226M6R3C0070
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55T226M6R3C0070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55T226M6R3C0070
Purchasing and Inquiry
T55T226M6R3C0070 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.Capacitance 22μF governs its operation.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.A voltage rating of 6.3V allows for high efficiency.Operating at [0.047 1.20mm°C]°C seated height makes it stable.
T55T226M6R3C0070 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55T226M6R3C0070 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55T226M6R3C0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55T226M6R3C0070
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm