  • T55B476M004C0070
T55B476M004C0070
advertisement
Manufacturer No:
T55B476M004C0070
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55B476M004C0070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B476M004C0070
Purchasing and Inquiry
T55B476M004C0070 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.17A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 70mOhm @ 100kHz.There is 18.8μA leakage current in this capacitor.47μF is the capacitance of the device.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.A voltage rating of 4V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, which enables stable operation.
T55B476M004C0070 Features
1.17A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 18.8μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T55B476M004C0070 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55B476M004C0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55B476M004C0070
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    18.8μA
  • Ripple Current
    1.17A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm