  • T555B397K015AH
T555B397K015AH
advertisement
Manufacturer No:
T555B397K015AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T555B397K015AH
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T555B397K015AH
Purchasing and Inquiry
T555B397K015AH Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 90mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 390μF capacitance, it operates.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.15V voltage allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.378 9.60mm°C enables stable operation.
T555B397K015AH Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 390μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 15V
T555B397K015AH Applications
There are a lot of KEMET T555B397K015AH applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Tablets
  • Notebook
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T555B397K015AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T555
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    15V
  • Capacitance
    390μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm