  • T550B206M060AT4250
T550B206M060AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B206M060AT4250
HK JDW NO:
417-T550B206M060AT4250
Purchasing and Inquiry
T550B206M060AT4250 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.175A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 200mOhm.Supports leakage currents of 9μA.With a capacitance of 20μF, it operates.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 60V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.
T550B206M060AT4250 Features
1.175A ripple current
a 200mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9μA
with a capacitance of 20μF
the voltage - rated DC of 60V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B206M060AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B206M060AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B206M060AT4250
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9μA
  • Ripple Current
    1.175A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C