  • T541X336M035AH8510
T541X336M035AH8510
advertisement
Manufacturer No:
T541X336M035AH8510
HK JDW NO:
417-T541X336M035AH8510
Purchasing and Inquiry
T541X336M035AH8510 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 60mOhm @ 100kHz.The capacitance is 33μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.With a voltage of 35V, high efficiency is possible.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X336M035AH8510 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T541X336M035AH8510 Applications
There are a lot of KEMET T541X336M035AH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X336M035AH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm