  • T541X158M2R5BT8605
T541X158M2R5BT8605
advertisement
Manufacturer No:
T541X158M2R5BT8605
HK JDW NO:
417-T541X158M2R5BT8605
Purchasing and Inquiry
T541X158M2R5BT8605 Overview
For high efficiency, you should maintain the 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 1500μF capacitance is used to operate it.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.This voltage - Rated at 2.5V - allows the device to be highly efficient.Its maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X158M2R5BT8605 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1500μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T541X158M2R5BT8605 Applications
There are a lot of KEMET T541X158M2R5BT8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X158M2R5BT8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm