  • T541X158M003DT8605
T541X158M003DT8605
advertisement
Manufacturer No:
T541X158M003DT8605
HK JDW NO:
417-T541X158M003DT8605
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
Molded KO-CAP® T541 1500μF Capacitor 3V 3 (168 Hours) ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount High Reliability -55°C~125°C Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
T541X158M003DT8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    3V
  • Capacitance
    1500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm