  • T541X108M2R5BH8605
T541X108M2R5BH8605
advertisement
Manufacturer No:
T541X108M2R5BH8605
HK JDW NO:
417-T541X108M2R5BH8605
Purchasing and Inquiry
T541X108M2R5BH8605 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 12mOhm @ 100kHz.The capacitance is 1000μF when it operates.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.A voltage rating of 2.5V allows for high efficiency.Operating at [0.169 4.30mm°C]°C seated height makes it stable.
T541X108M2R5BH8605 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T541X108M2R5BH8605 Applications
There are a lot of KEMET T541X108M2R5BH8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X108M2R5BH8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm