  • T541X108M003DT8505
T541X108M003DT8505
advertisement
Manufacturer No:
T541X108M003DT8505
HK JDW NO:
417-T541X108M003DT8505
Purchasing and Inquiry
T541X108M003DT8505 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 12mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 1000μF when it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.Voltage is rated at 3V which allows for high efficiency.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X108M003DT8505 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T541X108M003DT8505 Applications
There are a lot of KEMET T541X108M003DT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X108M003DT8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    3V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm