  • T541X108M003AT8605
T541X108M003AT8605
advertisement
Manufacturer No:
T541X108M003AT8605
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T541X108M003AT8605
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T541X108M003AT8605 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 12mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance 1000μF governs its operation.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 3V.The maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T541X108M003AT8605 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T541X108M003AT8605 Applications
There are a lot of KEMET T541X108M003AT8605 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T541X108M003AT8605
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T541
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    3V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm