  • T541X108K2R5BT8605
T541X108K2R5BT8605
advertisement
Manufacturer No:
T541X108K2R5BT8605
HK JDW NO:
417-T541X108K2R5BT8605
Purchasing and Inquiry
T541X108K2R5BT8605 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 12mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 1000μF.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.This voltage - Rated at 2.5V - allows the device to be highly efficient.In addition to its 0.169 4.30mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T541X108K2R5BT8605 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T541X108K2R5BT8605 Applications
There are a lot of KEMET T541X108K2R5BT8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X108K2R5BT8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm