  • T541X108K004DT8505
T541X108K004DT8505
advertisement
Manufacturer No:
T541X108K004DT8505
HK JDW NO:
417-T541X108K004DT8505
Purchasing and Inquiry
T541X108K004DT8505 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 12mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 1000μF when it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.This voltage - Rated at 4V - allows the device to be highly efficient.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T541X108K004DT8505 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1000μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T541X108K004DT8505 Applications
There are a lot of KEMET T541X108K004DT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X108K004DT8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    1000μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm