  • T541D157M010AH6720
T541D157M010AH6720
advertisement
Manufacturer No:
T541D157M010AH6720
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T541D157M010AH6720
Package:
Datasheet:
Description:
150μF 6mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (SOLID POLYMER)
Step5Bar-code shipping tag
T541D157M010AH6720
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm