  • T540D687K2R5CH8505WAFL
T540D687K2R5CH8505WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D687K2R5CH8505WAFL
HK JDW NO:
417-T540D687K2R5CH8505WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D687K2R5CH8505WAFL Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.With a capacitance of 680μF, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.2.5V voltage allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D687K2R5CH8505WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D687K2R5CH8505WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D687K2R5CH8505WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D687K2R5CH8505WAFL
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm