  • M550B128M040TS
M550B128M040TS
advertisement
Manufacturer No:
M550B128M040TS
HK JDW NO:
417-M550B128M040TS
Datasheet:
M550B128M040TS
Purchasing and Inquiry
M550B128M040TS Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 20mOhm @ 100kHz for high efficiency.The capacitance is 1200μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.The voltage - Rated of 40V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, which enables stable operation.
M550B128M040TS Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1200μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 40V
M550B128M040TS Applications
There are a lot of KEMET M550B128M040TS applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B128M040TS
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm