  • T540D476M020BT8505
T540D476M020BT8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D476M020BT8505
HK JDW NO:
417-T540D476M020BT8505
Purchasing and Inquiry
T540D476M020BT8505 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.With a capacitance of 47μF, it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.A voltage rating of 20V allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T540D476M020BT8505 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T540D476M020BT8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D476M020BT8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D476M020BT8505
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm