  • T540D337M2R5BH8705WAFL
T540D337M2R5BH8705WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D337M2R5BH8705WAFL
HK JDW NO:
417-T540D337M2R5BH8705WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D337M2R5BH8705WAFL Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 40mOhm @ 100kHz.A 330μF capacitance is used to operate it.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 2.5V.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540D337M2R5BH8705WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D337M2R5BH8705WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D337M2R5BH8705WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337M2R5BH8705WAFL
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%