  • T540D337K2R5CH85057610
T540D337K2R5CH85057610
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K2R5CH85057610
HK JDW NO:
417-T540D337K2R5CH85057610
Purchasing and Inquiry
T540D337K2R5CH85057610 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.Capacitance is 330μF when it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.The voltage - Rated of 2.5V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D337K2R5CH85057610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D337K2R5CH85057610 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K2R5CH85057610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K2R5CH85057610
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C