  • T540D337K004AH86057280
T540D337K004AH86057280
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K004AH86057280
HK JDW NO:
417-T540D337K004AH86057280
Purchasing and Inquiry
T540D337K004AH86057280 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance 330μF governs its operation.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.Voltage is rated at 4V which allows for high efficiency.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D337K004AH86057280 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D337K004AH86057280 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K004AH86057280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K004AH86057280
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    COTS
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C