  • T540D227M004CH86057610
T540D227M004CH86057610
advertisement
Manufacturer No:
T540D227M004CH86057610
HK JDW NO:
417-T540D227M004CH86057610
Purchasing and Inquiry
T540D227M004CH86057610 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance is 220μF, so it operates with no capacitance.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.4V voltage allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
T540D227M004CH86057610 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 4V
T540D227M004CH86057610 Applications
There are a lot of KEMET T540D227M004CH86057610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D227M004CH86057610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm