  • T540D157M006DH8505
T540D157M006DH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D157M006DH8505
HK JDW NO:
417-T540D157M006DH8505
Purchasing and Inquiry
T540D157M006DH8505 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 40mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.150μF is the capacitance of the device.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
T540D157M006DH8505 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D157M006DH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D157M006DH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D157M006DH8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm