  • T540D107M016AH8505
T540D107M016AH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D107M016AH8505
HK JDW NO:
417-T540D107M016AH8505
Purchasing and Inquiry
T540D107M016AH8505 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.It operates with the capacitance of 100μF.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.This voltage - Rated at 16V - allows the device to be highly efficient.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T540D107M016AH8505 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T540D107M016AH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D107M016AH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D107M016AH8505
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm