  • T540B336M006BH85107610
T540B336M006BH85107610
advertisement
Manufacturer No:
T540B336M006BH85107610
HK JDW NO:
417-T540B336M006BH85107610
Purchasing and Inquiry
T540B336M006BH85107610 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 80mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.With 33μF capacitance, it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.A voltage rating of 6.3V allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.083 2.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540B336M006BH85107610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B336M006BH85107610 Applications
There are a lot of KEMET T540B336M006BH85107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B336M006BH85107610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm