  • T521X106M075ATE050
T521X106M075ATE050
advertisement
Manufacturer No:
T521X106M075ATE050
HK JDW NO:
417-T521X106M075ATE050
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521X106M075ATE050 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 50mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.10μF is the capacitance of the device.A voltage-rated DC of 75V ensures its reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.Its maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T521X106M075ATE050 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 75V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521X106M075ATE050 Applications
There are a lot of KEMET T521X106M075ATE050 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521X106M075ATE050
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm