  • T520X108M003ASE015
T520X108M003ASE015
advertisement
Manufacturer No:
T520X108M003ASE015
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520X108M003ASE015
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520X108M003ASE015 Overview
Measured ripple current for the part is 1000mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 15mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 0.3mA.Capacitance is 1000μF when it operates.3V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 3V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.Operating at [0.169 4.30mm°C]°C seated height makes it stable.
T520X108M003ASE015 Features
1000mA ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.3mA
with a capacitance of 1000μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 3V
the voltage - rated DC of 3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520X108M003ASE015 Applications
There are a lot of KEMET T520X108M003ASE015 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Tablets
  • Notebook
  • Smart phone
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T520X108M003ASE015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.3mA
  • Ripple Current
    1000mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm