  • T520D477M004ATE018
T520D477M004ATE018
advertisement
Manufacturer No:
T520D477M004ATE018
HK JDW NO:
417-T520D477M004ATE018
Purchasing and Inquiry
T520D477M004ATE018 Overview
It is measured that there is 900mA ripple current in the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 18mOhm @ 100kHz for high efficiency.In this case, it supports a leakage current of 188μA.The capacitance is 470μF when it operates.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 4V.As a result, it operates with a voltage rating of 4V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
T520D477M004ATE018 Features
900mA ripple current
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 188μA
with a capacitance of 470μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D477M004ATE018 Applications
There are a lot of KEMET T520D477M004ATE018 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D477M004ATE018
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    18mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    188μA
  • Ripple Current
    900mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm