  • T520D157M008ASE055
T520D157M008ASE055
advertisement
Manufacturer No:
T520D157M008ASE055
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520D157M008ASE055
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520D157M008ASE055 Overview
The part's ripple current is measured to be 500mA.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 55mOhm @ 100kHz.With 150μF capacitance, it operates.This device needs to be powered by a rated (DC) voltage (URdc) of 8V.The unit operates at a DC voltage of 8V to ensure its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T520D157M008ASE055 Features
500mA ripple current
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 8V
the voltage - rated DC of 8V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D157M008ASE055 Applications
There are a lot of KEMET T520D157M008ASE055 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T520D157M008ASE055
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm