  • T520B227M2R5AHE015
T520B227M2R5AHE015
advertisement
Manufacturer No:
T520B227M2R5AHE015
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520B227M2R5AHE015
Package:
3528
Datasheet:
Description:
220μF 20% 105°C-Max -55°C-Min 15mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (SOLID POLYMER) 0.055mA Tape & Reel 3528
Step5Bar-code shipping tag
T520B227M2R5AHE015
  • Package / Case
    3528
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.055mA
  • Ripple Current
    2900mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.9mm
  • Length
    3.5mm