  • T510X476M035ZTE055
T510X476M035ZTE055
advertisement
Manufacturer No:
T510X476M035ZTE055
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T510X476M035ZTE055
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
47μF ±20% 55mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0165mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T510X476M035ZTE055
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T510
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 13 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0165mA
  • Ripple Current
    1994mA
  • Tan Delta
    8.0
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.173 4.40mm