  • T499X227K010ATE500
T499X227K010ATE500
advertisement
Manufacturer No:
T499X227K010ATE500
HK JDW NO:
417-T499X227K010ATE500
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T499X227K010ATE500 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 517mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.This capacitor leaks current 0.022mA.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 8 %.The tan delta of the insulating oil is 0.08 based on its electrical dielectric test.
T499X227K010ATE500 Features
517mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.022mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T499X227K010ATE500 Applications
There are a lot of KEMET T499X227K010ATE500 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • ABS
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Industrial
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T499X227K010ATE500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    T499
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 175°C
  • Leakage Current
    0.022mA
  • Ripple Current
    517mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm