  • T499C225K035ATE3K5
T499C225K035ATE3K5
advertisement
Manufacturer No:
T499C225K035ATE3K5
HK JDW NO:
417-T499C225K035ATE3K5
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T499C225K035ATE3K5 Overview
There is a ripple current setting of 159mA on the capacitor.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.There is a leakage current of 0.0008mA in this capacitor.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T499C225K035ATE3K5 Features
159mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0008mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T499C225K035ATE3K5 Applications
There are a lot of KEMET T499C225K035ATE3K5 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • ABS
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
T499C225K035ATE3K5
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2011
  • Series
    T499
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 175°C
  • Leakage Current
    0.0008mA
  • Ripple Current
    159mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm