  • T499A225K016ATE6K0
T499A225K016ATE6K0
advertisement
Manufacturer No:
T499A225K016ATE6K0
HK JDW NO:
417-T499A225K016ATE6K0
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T499A225K016ATE6K0 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 6Ohm.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
T499A225K016ATE6K0 Features
the dissipation factor is 6 %
T499A225K016ATE6K0 Applications
There are a lot of KEMET T499A225K016ATE6K0 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T499A225K016ATE6K0
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Published
    2008
  • Series
    T499
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 175°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm