  • T498X106K050ZTE500
T498X106K050ZTE500
advertisement
Manufacturer No:
T498X106K050ZTE500
HK JDW NO:
417-T498X106K050ZTE500
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10μF 10% 150°C-Max -55°C-Min 500mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.005mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T498X106K050ZTE500
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.005mA
  • Tan Delta
  • Dissipation Factor
    4.5 %
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm