  • T496D157K006ATE700
T496D157K006ATE700
advertisement
Manufacturer No:
T496D157K006ATE700
HK JDW NO:
417-T496D157K006ATE700
Package:
Datasheet:
Description:
150μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0095mA
Step5Bar-code shipping tag
T496D157K006ATE700
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0095mA
  • Ripple Current
    417mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm