  • T496C106K020ATE800
T496C106K020ATE800
advertisement
Manufacturer No:
T496C106K020ATE800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T496C106K020ATE800
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 800mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T496C106K020ATE800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    800mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Ripple Current
    334mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    2μA
  • Length
    6mm