  • T496B224K050ATE14K
T496B224K050ATE14K
advertisement
Manufacturer No:
T496B224K050ATE14K
HK JDW NO:
417-T496B224K050ATE14K
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
220nF 10% 125°C-Max -55°C-Min 14Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0001mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T496B224K050ATE14K
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220nF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    14Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0001mA
  • Ripple Current
    70mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm