  • T496B106K006ATE3K5
T496B106K006ATE3K5
advertisement
Manufacturer No:
T496B106K006ATE3K5
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T496B106K006ATE3K5
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T496B106K006ATE3K5 Overview
A ripple current of 140mA is set on the capacitor.This resistor has a resistance of 3.5Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 600nA current.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
T496B106K006ATE3K5 Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 600nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T496B106K006ATE3K5 Applications
There are a lot of KEMET T496B106K006ATE3K5 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Computer
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T496B106K006ATE3K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    T496
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    3.5Ohm
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    600nA
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm