  • T495X156K050ATE200
T495X156K050ATE200
advertisement
Manufacturer No:
T495X156K050ATE200
HK JDW NO:
417-T495X156K050ATE200
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X156K050ATE200 Overview
The capacitor's ripple current is set to 908mA.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Capacitor leakage current is 7.5μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T495X156K050ATE200 Features
908mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 7.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.06
T495X156K050ATE200 Applications
There are a lot of KEMET T495X156K050ATE200 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • ABS
  • Industrial
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T495X156K050ATE200
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.5μA
  • Ripple Current
    908mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm