  • T495D685M050ATE190
T495D685M050ATE190
advertisement
Manufacturer No:
T495D685M050ATE190
HK JDW NO:
417-T495D685M050ATE190
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
T495D685M050ATE190 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 800mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 190mOhm.This capacitor has a leakage current of 0.0034mA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
T495D685M050ATE190 Features
800mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0034mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T495D685M050ATE190 Applications
There are a lot of KEMET T495D685M050ATE190 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Airbag systems
  • ABS
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T495D685M050ATE190
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    670.01263mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0034mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm